Kat znika, strach pozostaje

Na pozór wszystko

Agata Przybyłek w powieści obyczajowej “Bez Ciebie” (https://www.taniaksiazka.pl/bez-ciebie-agata-przybylek-p-1390606.html) podejmuje temat przemocy domowej i maltretowania kobiet. Przeprowadziła bardzo dokładne badania i wzorowo przygotowała się do zaprezentowania wiarygodnej postaci, której zachowanie jest dyktowane przeżytą traumą. Główna bohaterka, Katarzyna, mieszka wraz ze swoim mężem Collinem w Toronto. Wiodą dostatnie życie, małżonek kobiety jest uznanym prokuratorem, duszą towarzystwa. W dodatku jest niesamowicie przystojny i kradnie serca wszystkim paniom. Koleżanki zazdroszczą Kasi jej życia i nie rozumieją kiedy nie zachwyca się dobrobytem, który posiada. Okazuje się, że jej milczenie jest wymowne, bowiem jej życie osobiste nie jest wcale usłane różami. Za drzwiami ich domu mąż stosuje od lat przemoc psychiczną i fizyczną, wymyślając kary za przewinienia i reagując agresją na każde jej zachowanie. Kobieta traci poczucie własnej wartości, jest zaszczuta, ale boi się komukolwiek powiedzieć o tym, co się dzieje w jej małżeństwie. Siniaki i drobne okaleczenia udaje jej się sprytnie ukrywać, ale z czasem jest ich coraz więcej.

Pewnego dnia teściowa, pani Lucy, znajduje Katarzynę nieprzytomną. Kobieta leży na ziemi, ma całą głowę we krwi, nie może się ruszyć i ledwo oddycha. Przerażona zabiera Kasię do prywatnej lecznicy na drugim końcu kraju i zatrudnia dla niej prywatnego lekarza, który ma zadbać o jej rekonwalescencję. Bohaterka powoli dochodzi do siebie, ale nie jest w stanie pozbyć się przeświadczenia o tym, że mąż będzie chciał ją znaleźć i znowu wymierzyć karę. Teraz prawdopodobnie ją zabije. Jest pewna, że właśnie to ją czeka.

Chcesz zaufać, ale nie możesz

Kasia stara się stanąć na nogi, ale psychicznie cały czas jest w rozsypce. Alan, jej lekarz, spędza z nią bardzo dużo czasu. Tak dużo, że między dwójką zaczyna rodzić się uczucie. Kobieta jest przerażona tym, że miałaby jeszcze kiedyś zaufać innemu mężczyźnie, cały czas przypomina jej się jak była traktowana. Mimo iż próbuje, to nie może pozbyć się wrażenia, że nie jest niczego warta. Bez końca powtarza sobie, że nie jest godna prawdziwego uczucia, że nie powinna nikogo skazywać na takie nic, jakim jest.

Autorka poprowadziła fabułę w bardzo klarowny sposób. Nie narzuca czytelnikowi niczego, pozwala obserwować i wyciągać wnioski. Pokazuje wszystkie oblicza radzenia sobie z traumą. Przede wszystkim zaskakuje zakończeniem historii, które jest wręcz nieprawdopodobne i na długo pozostawi czytelnika w zdumieniu.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com