Kiedy nie czujesz się wart niczego i nikogo

Piekło w czterech ścianach

Agata Przybyłek podejmuje w powieści Bez Ciebie od TaniaKsiazka trudny temat maltretowania kobiet. Jej bohaterka, Katarzyna, zamieszkuje w Toronto wraz z mężem, z którym na pozór wiodą bajeczne życie. On jest prokuratorem, niezwykle szanowanym i wpływowym. Przystojny, wygadany, z ogromnym poczuciem humoru i czarującym uśmiechem. Książę z bajki okazuje się być potworem w ludzkiej skórze, który znęca się nad swoją żoną. Wymyśla system zasad i kar, często dodając nowe. Wszystko może być przewinieniem. Kobieta boi się zwierzyć komukolwiek ze swojej sytuacji, uważa, że nie powinna. Zaszczuta, zakompleksiona, przyjmuje los takim, jaki jest, poddając się w walce o siebie.

Czara goryczy przeleje się pewnego wieczoru, gdy po kolejnej kłótni mąż rzuci nią o ścianę tak mocno, że roztrzaska jej głowę. Zostawi ją krwawiącą na podłodze i w takim stanie znajdzie ją teściowa, która przerażona nie będzie wiedziała, co zrobić. W końcu zdecyduje się wywieźć dziewczynę jak najdalej od swojego oprawcy, do prywatnej kliniki na drugim końcu Kanady. Tam opiekować się nią będzie Alan, lekarz, który będzie odpowiedzialny za jej rehabilitację. Proces leczenia będzie żmudny i długotrwały, ale kiedy fizyczne rany zdążą się zabliźnić ustąpią miejsca tym psychicznym, których nie da się pozbyć tak łatwo.

Nie można już nikomu ufać

Katarzyna stara się ułożyć sobie życie na nowo, ale cały czas boi się, że mąż będzie chciał ją skrzywdzić. Co prawda nie ma szans, by dowiedział się gdzie jest, jednak paniczny strach bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Kobieta boi się kolejnych ciosów, nie umie zapomnieć o tym, co się działo. Każda sytuacja, gest, spojrzenie, wszystko przypomina jej o latach gehenny. Między nią a Alanem zaczyna kiełkować uczucie, jednak Katarzyna na siłę stara się je odrzucić. Nie jest przecież godna prawdziwej miłości, poza tym z pewnością ten mężczyzna okaże się taki sam jak jej mąż. Chce zaufać, ale nie umie. Czuje się bezradna, pozostawiona sama sobie.

Publikacja pokazuje jak zachowuje się i myśli ofiara przemocy domowej i jak trudno jest jej powrócić do stabilności psychicznej. Wspomnienia są bardzo silne, na wszystko reaguje się emocjonalnie. Potrzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości, by taka osoba mogła komuś zaufać. Autorka stara się pokazać, że tego rodzaju więź jest możliwa do wytworzenia na nowo, ale pokazuje też bardzo trudną drogę, którą należy w tym celu przejść. Ciężko jest powrócić do dawnego ja, kiedy jest się na tyle pogubionym, że nie pamięta się kim ta osoba jest.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com